Archiwum bloga

21.09.2011

Zostań bohaterem. Oddaj krew.


 Często podziwiamy tych, którzy dokonują heroicznych czynów, zazdrościmy im odwagi i oklaskujemy dokonania. A właściwie większość z nas może zostać Bohaterami - wszak, by uratować czyjeś życie często wystarczy podzielić się swoją krwią. Trochę tego czerwonego płynu (którego stratę zdrowy organizm szybko nadrobi) dla kogoś innego oznaczać może "życie" - szlachetny, a właściwie to nawet bezcenny dar.


Nigdy nie zapomnę uczucia bezradności i paraliżującego lęku, gdy mój sześciotygodniowy synek przeszedł operację. Głaskałam go po maleńkich piąsteczkach, a kątem ucha wyłapałam rozmowę telefoniczną: "Potrzebna jest grupa O Rh-... na cito! Jak to nie ma?! Mamy tu miesięczne dziecko!"
Życie mojego synka, życie, które dopiero rozpoczęło się, było zagrożone... potrzebował transfuzji, a tej krwi nie było! Chciałam oddać, ale nie mogłam, bowiem niedawno przechodziłam cesarskie cięcie. Wyobrażacie sobie tę gonitwę myśli, ten rozlewający się po całym ciele strach, niemożność jakiejkolwiek pomocy i poczucie totalnej bezsilności?
Wiem, co znaczy doświadczyć POTRZEBY, wiem jak podcina skrzydła brutalna prawda "BRAKUJE".
Wszystko skończyło się pomyślnie, ale mam do spłacenia dług wdzięczności...
Nawet gdyby nie ów dług - żyjemy przecież po to, by dzielić się z innymi tym, co w nas najwartościowsze. Czasem jednak świadomość, że i my (bądź ktoś z naszych bliskich) możemy potrzebować kiedyś krwi - stać może się motywacją do tego, by poświęcić dla czyjegoś życia swoich kilka minut.


W Trzebnicy co drugi miesiąc, w każdy trzeci wtorek miesiąca, przeprowadzane są akcje honorowych zbiórek krwi; w Trzebnickim Ośrodku Kultury, w godz. 9-12.
Więcej informacji na temat krwiodawstwa znaleźć można tutaj.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz