Artykuł powstał dla Starostwa Powiatowego w Trzebnicy:
26 lipca b.r. – na boisku w Kuraszkowie (a więc we „wsi ludzi z pasją”) - odbył się IV Powiatowy Turniej Sołtysów i Rad Sołeckich Powiatu Trzebnickiego „O Kuraszkowską Palmę Pierwszeństwa”. Do zmagań zgłoszonych zostało 9 drużyn z całego powiatu, ostatecznie wystartowało 6 z nich: Pęgów, Wilczyn, Borówek, Szczytkowice, Niezgoda, Psary. Zabawa była przednia, a konkurencje niezwykle emocjonujące. Nie zabrakło powiewu zdrowej rywalizacji, ale i elementów integracji. Zawodnicy musieli wykazać się wiedzą, sprytem, zwinnością i szybkością w następujących dziedzinach: slalom w trójosobowych nartach ze sztachet plus bonus w postaci kubeczka z wodą, która nie może się rozlać; rzut podkową do celu; napisanie podania w sprawie wybudowania aquaparku w Kuraszkowie; resuscytacja krążeniowo-oddechowa na fantomie plus bieg z sołtysem na noszach; przejście „ścieżki zmysłów” z jajkiem trzymanym na łyżce; mielenie kukurydzy plus przeciąganie traktora; przenoszenie wody z miski do miski za pomocą gąbki przymocowanej do hełmu (żeby nie było zbyt prosto – na nogach uczestnicy mieli płetwy). Dogrywką było wypicie (bezalkoholowego) piwa za pomocą słomki – naturalnie na czas. Wszyscy doskonale się bawili, publiczność dopingowała swoich faworytów, a na podium uplasowali się: Pęgów (gm. Oborniki Śląskie) - na pierwszym miejscu, Wilczyn (gm. Oborniki Śląskie) zajął drugie, zaś finałową trójkę zamknęło sołectwo Borówek (gm. Prusice). Zwycięzcy otrzymali puchary i wspaniałe nagrody rzeczowe. Organizatorem imprezy było Stowarzyszenie Przyjaciół Kuraszkowa „Lipowa Dolina”. Igrzyska sfinansowane zostały ze środków Powiatu Trzebnickiego, Gminy Oborniki Śląskie, Gminy Żmigród oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.
To nie były jednak wszystkie atrakcje tego dnia. Można było podziwiać zabytkowe sprzęty i maszyny rolnicze (RetroTRAKTOR) oraz motocykle (Klub Miłośników Jednośladów PRL-u), uczestniczyć w zmaganiach rycerskich (Bractwo Rycerskie z grodu Byczyna) czy posłuchać muzyki ludowej w wykonaniu dziarskich AleBabek z Czeszowa, a także kapeli (która cieszyła nie tylko ucho, ale i oko) Trzy Dęby z Borówka. Do białego rana trwała biesiada z zespołem Rocker, który zabawiał słuchaczy wykonaniem znanych i lubianych coverów.
Podczas turnieju nie zabrakło obecności stanowiska z Osolina, na którym lokalna artystka, Pani Lucyna, prezentowała swoje rękodzieło (głównie ceramikę, choć też i metaloplastykę) oraz – wspólnie z Panem Jaromirem – zachęcali do korzystania z dobrodziejstw pewnego urządzenia (nie będzie tu kryptoreklamy). Można było skosztować odżywczy, zdrowy i – naprawdę - smaczny koktajl pietruszkowo-cytrynowo-lodowy.
Dla dzieci zadbano o atrakcje w postaci dmuchanych zamków.
Piękne okoliczności przyrody, niezła pogoda, dobre humory, doborowe towarzystwo, smaczne jedzenie – niczego tego dnia nie zabrakło. To było przemiłe – i jakże aktywne – popołudnie. Gratulujemy wszystkim zawodnikom zapału, werwy i entuzjazmu, a zwycięzcom – skuteczności; obyście zawsze dochodzili do obranego celu.
Obszerniejsza fotorelacja tutaj:https://www.facebook.com/media/set/?set=a.690815097633319.1073741924.222249454489888&type=1
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz