10.04.2014

VI Obornicka Wystawa Tradycyjnych Stołów Wielkanocnych

Artykuł powstał dla Starostwa Powiatowego w Trzebnicy.
5 kwietnia w Obornickim Ośrodku Kultury odbyła się szósta już Obornicka Wystawa Tradycyjnych Stołów Wielkanocnych. Była to okazja do spotkania się mieszkańców (a także sołectw, stowarzyszeń, instytucji i organizacji) powiatu trzebnickiego wokół misternie przystrojonych stołów, uginających się pod ciężarem pięknych i smakowitych potraw.

Inicjatywa ta ma również na celu podtrzymywanie i propagowanie tradycji związanych ze świętami Wielkiej Nocy, upowszechnianie ludowych obyczajów i przekazywanie ich z pokolenia na pokolenie. Nie zabrakło w tym wszystkim radości z twórczego działania, dzielenia się zwyczajami, symboliką, pomysłowością. Było kreatywnie, dekoracyjnie, wybornie, pachnąco, apetycznie i tak bardzo pogodnie, wiosennie – wręcz sielsko-anielsko. Wszyscy twórcy pokazali, że z kompozycji kulinarnych też stworzyć można prawdziwe dzieła sztuki, zarówno z walorami estetyczno-wizualnymi, jak i niesamowitymi doznaniami smakowymi.

Podczas wystawy wybrano także najurokliwszą palmę wielkanocną. Na towarzyszącym imprezie jarmarku zakupić można było rękodzieło i wyroby artystyczne oraz pyszne, domowe wypieki. Ponadto wręczono nagrody w rozstrzygniętym konkursie fotograficznym „Warto zobaczyć w Kocich Górach”.

Całość uświetnił występ Zespołu Muzyki Polskiej „Mokosza” z Kątów Wrocławskich oraz – obchodzący jubileusz pięćdziesięciolecia – Zespół śpiewaczy „Malwy” z Kuraszkowa.

To było niezwykłe popołudnie, przedsmak zbliżających się świąt...


fot. A. Jełłaczyc,
I. i B. Dmytrowscy

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz