23.06.2012

Maciejkowy quilling

Tekst powstał dla Starostwa Powiatowego w Trzebnicy.Jedne z piękniejszych momentów naszego życia to te skrawki, gdy dzielimy się z innymi swoją pasją.

Starostwo Powiatowe w Trzebnicy jest miejscem, w którym nie tylko pracują specjaliści, wykonujący swoją pracę z należytą starannością, ale i wspiera się tutaj talenty, wspomaga ich rozwój, stawia na otwartość, kreatywność, pasję właśnie.

W ubiegłą sobotę w świetlicy Maciejki odbyły się warsztaty z quillingu, które poprowadziły entuzjastki tejże formy artystycznej, panie: Dominika Łasica oraz Grażyna Kolano-Wilgosz.

Co Wikipedia mówi o quillingu?
"(ang. "nawijać na pióro lub rurkę") technika z rodzaju papieroplastyki (zwana też papierowym filigranem) służąca do tworzenia ozdób z wąskich pasków papieru zwiniętych w kształt sprężyny spiralnej i odpowiednio uformowanych przez zagniecenie zewnętrznych warstw papieru."

A czym te zajęcia były dla dzieci? Formą ekspresji, w której wyrazić mogły siebie. Ich inwencja twórcza nie znała granic: tworzyły biżuterię, bukiety kwiatowe, żyjątka ze świata przyrody, ciekawe abstrakcje. Co ważniejsze: sprawiało im to niekłamaną przyjemność. Zadziwiały wręcz: cierpliwość, dokładność, precyzja i skupienie, które temu towarzyszyły. A radość i satysfakcja płynąca z ukończenia małego dzieła - to już był widok bezcenny.

Tęczowe prążki rulowały się, skręcały w sprężynki, przybierały kształty okręgu, łzy, serca, kwadratu. Wiły się jak barwne, zwinne wężyki, to tu, to tam. Łączyły się w rozmaite figury, niczym ziarenka w kalejdoskopie. Kolejny raz okazało się, że "z takiego nic" (paseczki kolorowego papieru pocięte w niszczarce, wykałaczka, klej, palce i chęci) może powstać "Taaakie - kunsztowne - Coś"!

Dla chcących dowiedzieć się więcej o tejże technice, polecamy stronę jednej z pań prowadzących:
https://www.facebook.com/WiDoHobby.
Można tam podziwiać misternie wykonane prace. Właściwie nawet ciężko słowem przekazać tkwiące w nich subtelne piękno - trzeba się o tym przekonać naocznie. Polecam!


 
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz