Archiwum bloga

6.01.2012

Przeterminowane leki zanieś do aptekiZimą zwykle zwiększa się zachorowalność, zwłaszcza na infekcje wirusowe. Niekiedy babcine, domowe metody walki z chorobą nie wystarczają i wtedy nasze apteczki pęcznieją od medykamentów. Raz na jakiś czas warto zrobić tam przegląd i porządek - zdarza się, że pozostanie resztka, która żadnemu z domowników już nie posłuży, a pewnie nie brak też produktów, którym skończył się termin przydatności do spożycia. Co wtedy zrobić z takimi lekarstwami? W żadnym wypadku nie wyrzucać do śmietnika ani do kanalizacji, bowiem leki są odpadami niebezpiecznymi: mogłyby stworzyć zagrożenie chemiczne dla środowiska naturalnego, bądź ryzyko zatrucia dla osób (przede wszystkim dzieci), które przypadkowo wejdą w ich posiadanie. Stanowiłyby także niebezpieczeństwo dla zwierząt żerujących na wysypiskach śmieci.

Zbędne czy przeterminowane preparaty farmaceutyczne powinniśmy odnieść do którejś z aptek, gdzie ustawione są specjalne, oznakowane pojemniki, tzw. konfiskatory. Pozwala to na pozbywanie się tychże odpadów w nieodpłatny i - przede wszystkim - bezpieczny sposób. Kontenery te uniemożliwiającą dostęp do ich zawartości niepowołanym osobom. Leki można łatwo do nich wrzucić (wystarczy unieść pokrywę, położyć produkty medyczne na półce i zamknąć pokrywę), ale nie można ich z powrotem - tak prosto - wyjąć. Opróżniają je wyłącznie wyspecjalizowane firmy; następnie leki trafiają do utylizacji. Dobrze byłoby, aby każdy z nas starał się "zmniejszyć objętość" tabletek, pozbawiając je wcześniej tekturowego kartonika i wyrzucając same blistry.

Do konfiskatorów wrzucać można: tabletki, ampułki, maści, żele, czopki, syropy, proszki, krople oraz roztwory zamknięte w szczelnych opakowaniach. Nie wrzucamy tam: termometrów, aerozoli, zużutych igieł i strzykawek, a także używanych gazików i pieluchomajtek.

Pozbądź się bezużytecznych leków - z rozsądkiem i dbałością o przyrodę.2 komentarze:

  1. proszę o adresy aptek, gdzie postawione są takie konfiskatory

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W Trzebnicy we wszystkich aptekach postawione są takie konfiskatory.

      Usuń