26.07.2012

Szlakiem 7 WzgórzTowarzystwo Miłośników Ziemi Trzebnickiej kolejny raz zaskoczyło trzebniczan garścią ciekawostek o naszym pięknym regionie.
Tym razem zaproszono mieszkańców na wędrówkę szlakiem 7 wzgórz, otaczających Trzebnicę.
Wydawać by się mogło, iż Winna Góra króluje i góruje nad naszym miastem, ale to nie do końca prawda. Przechadzając się niektórymi uliczkami wcale nie znajdujemy się niżej (w odniesieniu do poziomu morza), choć właściwie tego nie odczuwamy.


Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, że te miejskie wzniesienia mają swoje nazwy (i - naturalnie - ich historyczne uzasadnienie).


Bardzo mi miło, że miałam przyjemność uczestniczyć w tejże wycieczce. Doprawdy pojęcia nie miałam, iż pagórek na którym dokazuję z synami niemalże każdego dnia nosi nazwę Wzgórza Zamkowego bądź też Ramowej Góry (gdyż wystawiano na nim ramy do suszenia płótna), a nieopodal znajduje się złowrogo brzmiąca Szubieniczna Góra (bowiem w zamierzchłych czasach dokonywano tam egzekucji). Nie wiedziałam, że w miejscu, które tak często mijamy stał niegdyś wiatrak - stąd nazwa: Wiatraczna Góra, a ulica Wąska - do cna oblepiona moimi dziecięcymi wspomnieniami - była dawniej korytem rzeki. Do głowy by mi również nie przyszło, że skrzyżowanie, przy którym mieści się obecnie urokliwy park (przy Placu Pionierów Ziemi Trzebnickiej), kilka sklepów i rondo stało kiedyś pod wodą - były tu Stawy Kuśnierskie.


Jak widać - warto brać udział w takich inicjatywach. Przyjemna lekcja historii - pod trzebnickim niebem. Z pewnością to nie ostatnie takie spotkanie, dlatego serdecznie zachęcam do uczestnictwa w kolejnych...

fot. p. Zbigniew Lubicz-Miszewski

fot. p. Zbigniew Lubicz-Miszewski
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz