29.11.2011

Bomb(k)owy Szklany Świat


29 listopada 2011 r. grupy przedszkolne 0a i 0b (SP nr 3 w Trzebnicy), z wychowawczyniami: p. Martą Rainczuk oraz p. Justyną Pisarczyk, wybrały się na wycieczkę do Spółdzielni Socjalnej "Szklany Świat" Bombki w Krośnicach (k. Milicza). Wspaniały przedsmak zbliżających się świąt.

Bombkarnia powstała w 2009 r. Założyli ją byli pracownicy - nieistniejącej już - spółdzielni w Miliczu, która przez kilkadziesiąt lat wytwarzała piękne ozdoby choinkowe - chcąc zatrzymać i kultywować choć cząstkę tego, co było wizytówką regionu znaną nieomal na całym świecie. Spółdzielnia współpracuje z Fundacją Doliny Baryczy, dzięki czemu niezwykłe wyroby prezentowane są na różnego rodzaju pokazach, festynach, jarmarkach. Godne podziwu są dzieła ze szkła, ukazujące krasę baryckiej przyrody; są to przede wszystkim: łabędzie, żurawie, bociany oraz słynny karp milicki.

Coraz rzadziej spotyka się tradycyjną, ręczną produkcję bombek, dlatego głównym celem spółdzielni jest pokazywanie zainteresowanym całego etapu produkcyjnego. Swą działalność oparli - przede wszystkim - na edukacji, prezentacji i organizacji wycieczek. Dzieci mogą zobaczyć jak bombka powstaje, jakie są trendy i techniki zdobienia - wszystko osnute wieloletnim doświadczeniem, wysoką jakością, ogromem pasji i oryginalnym, niepowtarzalnym zdobnictwem.
Biletem wstępu jest bombka z imieniem, która może być miłą pamiątką, bądź nieszablonowym prezentem mikołajkowym.Hasło "bombkarnia" przywodzi na myśl sporą fabrykę, taśmę produkcyjną, szereg - sprawnych manualnie - rąk. Kiedy zawita się jednak do Krośnic, wyobrażenia pękają jak szklana bańka - oto w niewielkich, kameralnych wręcz pomieszczeniach zastaliśmy troje dmuchaczy, pracownicę srebrzalni oraz cztery panie dekoratorki. Każdy z etapów wytwarzania bombki zapadł głęboko w dziecięcą pamięć. Dmuchalnia - gdzie zwinni dmuchacze o gibkich palcach - przy pomocy szklanej rurki i gorącego palnika - wytwarzali najróżniejsze kształty. Na naszych oczach powstawały długie łabędzie szyje, idealnie okrągłe kule, majestatyczne szpice, grzybki czy magiczne gwiazdeczki. Tak uformowane ozdoby trafiały do srebrzalni, gdzie za sprawą azotanu srebra nabierały lustrzanego blasku. Największe chyba pole do popisu mają jednak panie z działu dekoratorni, które z niepozornych, szklanych form tworzą prawdziwe dzieła sztuki. Feeria barw, błyszczący brokat, zachwycające malunki - ileż galopującej żwawo fantazji, pasji, włożonego serca, finezji, cierpliwości i precyzji jest zaklętych w tych ozdobach choinkowych. Skrzy się w nich niezwykła magia, ociekają artyzmem i brzęczą cichuteńko delikatnymi dzwoneczkami. Wiszą grzecznie w równiutkich szeregach, jedno piękniejsze od drugiego, kuszące, olśniewające, urokliwe. Dzieci na ich widok otwierają usteczka ze zdumienia, dorośli zaś zrzucają z siebie płaszcze wieku - i znów, na nowo, widzą rzeczywistość dziecięcymi oczyma. Która bombka najpiękniejsza, która przywodzi na myśl minione święta, od której nie można oderwać wzroku, którą chcę-pragnę-pożądam?

Taka wycieczka to niezapomniane przeżycie, wytaplanie zmysłów w niezwykłości zbliżających się świąt i ogrom wrażeń artystycznych. Szklany Świat na długo zagości w dziecięcych serduszkach i wspomnieniach.
Dziękujemy.

1 komentarz: