18.04.2012

Podręczniki (współ)rodem z Trzebnicy

Tekst napisany dla Starostwa Powiatowego: http://powiat.trzebnica.pl/index.php/news/view/328


W powiecie naszym nie brak pedagogów, którzy z oddaniem poświęcają się nauczycielskiej pracy i pasji.
Jedną z nich jest, a właściwie była - bowiem cieszy się obecnie zasłużoną emeryturą - germanistka, pani Irena Nowicka. Kobieta o tysiącu pomysłów, niespożytych pokładach energii, swą aktywnością zaszczyca wiele dziedzin edukacji. Czas emerytury nie jest dla niej czasem spoczynku - raczej eksploracji nowych kierunków rozwoju. Nic dziwnego, bowiem język niemiecki jest oczywistością, którą pani Irena "oddycha" od dzieciństwa, wychowywała się bowiem w domu dwujęzycznym. Choć nie zawsze myślała o filologii germańskiej; początkowo chciała zostać... fizykiem.

Pani Nowicka jest absolwentką Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Wrocławskiego. W ramach szwajcarskiego projektu doskonalenia nauczycieli uzyskała tytuł "teacher trainera" (edukatora). Prowadziła szkolenia w zakresie metodyki nauczania języka niemieckiego oraz szkolenia dla kandydatów na egzaminatorów języka niemieckiego w zakresie egzaminu maturalnego i egzaminu po gimnazjum. Nie będzie przesadą, gdy powie się, że większość dolnośląskich egzaminatorów do nowej matury została wyszkolona właśnie przez panią Irenę. Pracowała jako metodyk języka niemieckiego w Dolnośląskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli we Wrocławiu, egzaminator CKE, układała arkusze egzaminacyjne do matury, wiedzą swą dzieliła się z uczniami Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 w Trzebnicy, do dziś pełni funkcję tłumacza w trzebnickich instytucjach i urzędach. Lista jest naprawdę imponująca, ale to jeszcze nie wszystko...

Ostatnim "dzieckiem" z serii pomysłów pani Ireny są... podręczniki. Jest ona współautorką pozycji wydawanych nakładem PWN. Początkowo był to program nauczania języka niemieckiego - poradniki dla nauczycieli w gimnazjach – serii Kompass. Następnie Polskie Wydawnictwo Naukowe ogłosiło konkurs na pierwszy rozdział podręcznika do liceum - trójka autorów (w tym pani Nowicka) zadziałała wspólnie... i wygrali. Tym oto sposobem powstaje "EXPEDITION DEUTSCH. Podręcznik z ćwiczeniami. Język niemiecki dla szkół ponadgimnazjalnych", autorstwa Ireny Nowickiej, Doroty Wieruszewskiej i Jacka Betleji. Podręczniki (będzie ich bowiem 10) dostosowane są do nowej podstawy programowej. Ukażą się również w wersji interaktywnej. Można będzie uczyć się z nich już od września 2012 r.

Praca nad podręcznikami rozpoczęła się przed dwoma laty, trwać będzie - nieprzerwanie - do roku 2015. Obecnie panią Irenę zajmuje korekta czwartego podręcznika. Dwa już ukazały się drukiem, kolejny jest po korekcie i nagraniach. Jest to zajmująca, żmudna i mozolna praca. Wymyślanie treści, dostosowanej do podstawy programowej, spotkania z pozostałymi współautorami, celem uzgodnienia szczegółów (a to też nie jest takie proste, bowiem autorzy pochodzą z różnych miejscowości, sporo od siebie oddalonych), pomysły co do grafik, ilustracji, zdjęć, korekta (zgodna z sugestiami rzeczoznawców), promocja (spotkania, warsztaty, prezentacje).

Pani Irena Nowicka przyznaje, że choć zajęcie to jest niezwykle satysfakcjonujące, to zupełnie odmienne od pracy nauczyciela (która również przynosiła wiele przyjemności).
Kiedy zaczęłam podpytywać o poprzedni zawód (czyt.: germanistka w szkole), urzekł mnie niezwykły dystans pani Ireny do siebie samej. Przyznała, że uczniowie muszą ją wspominać jako surowego i wymagającego belfra, aczkolwiek może w ten sposób udało się przekazać im sporo wiedzy? Jako rozmówczyni prędko zaczęłam cenić otwartość i bezpośredniość autorki podręczników, zauważając jednako, że serce to Ona ma na dłoni. Nade wszystko miłuje czworonogi, częstując je swą litością, troską i wyczuleniem na ich potrzeby. Chciałaby również zarazić szlachetną dbałością o bezdomne psiaki jak najwięcej osób wokół...

Wkrótce trzebniczanka zagości na łamach niemieckiej gazety w Goslar. Tamtejsi mieszkańcy dumni są i zadowoleni, że kadry z ich miasta towarzyszyć będą polskim uczniom podczas nauki z podręcznika niemieckiego. My zaś dumni powinniśmy być, że mieszkanka naszego powiatu zdobywa laury i uznanie również za granicą. To niezwykle miłe i krzepiące.

Na koniec zapytałam jeszcze: jak najlepiej nauczyć się języka obcego? Rada była prosta: przełamać opory, bariery, lęki, nie ważyć każdego słowa, nie analizować... po prostu oddać się fali słów. Zatem: do dzieła!

Zachęcamy nauczycieli języka niemieckiego z naszego powiatu (i nie tylko) do korzystania z podręczników  "EXPEDITION DEUTSCH. Podręcznik z ćwiczeniami. Język niemiecki dla szkół ponadgimnazjalnych", autorstwa Ireny Nowickiej, Doroty Wieruszewskiej i Jacka Betleji. 

 


1 komentarz:

  1. Miłośników słowa pisanego, rozlanego na pachnącym, gazetowym papierze, zapraszam do zakupu Kuriera Trzebnickiego (nr 15).

    OdpowiedzUsuń