15.12.2013

Duet Proniewicz-Waleczek (koncert lisztowski)

Artykuł powstał dla Starostwa Powiatowego w Trzebnicy
Grudniowy koncert lisztowski był - jak na porę przedświąteczną przystało - koncertem "z niespodzianką". Zwykle mamy przyjemność wysłuchać wspaniałego recitalu w wykonaniu wybitnego pianisty. Tym razem swoje niezwykłe umiejętności prezentowało nam aż dwóch uznanych wykonawców: Wojciech Waleczek (pianista) oraz Wojciech Proniewicz (skrzypek). Ta flota zjednoczonych sił działa - od dwóch lat - pod wspólną banderą "Duet Proniewicz-Waleczek" i - z powodzeniem oraz poważaniem - regularnie koncertuje na estradach całej Europy.

W programie koncertu umuzykalniającego dla młodzieży znalazły się utwory Chopina/Sarasate (Nokturn Es-dur), Henryka Wieniawskiego (Obertas, Kujawiak, Dudziarz, Romance. Andante non troppo) oraz Fritza Kreislera (Piękny rozmaryn). 

Pomiędzy artystami dawało się wyczuć niewerbalną, czysto emocjonalną nić porozumienia; choć - jak sami przyznali - aby wypracować taki stan rzeczy, nie zabrakło i trudnych kompromisów (zwłaszcza w sferze interpretacji utworów). Na szczęście, gdzieś pomiędzy meandrami ustępstw, udało się znaleźć ten magiczny punkt, w którym spotykają się myśli. Dzięki temu mieliśmy fantastyczną okazję do tego, by posłuchać dialogu nie tylko dwojga wyrazistych osobowości, ale i pięknej, przepełnionej ekscytacją i poruszeniem, mowy instrumentów. Fortepian i skrzypce gawędziły - raz z przejęciem i animuszem, to znów z tkliwością, gracją i nobliwością - a "język" ich zrozumieć można było nie tylko poprzez zmysł słuchu, ale i mając otwarte serce.

Te koncerty nie są jedynie niezapomnianą lekcją muzyki, szlifowaniem wiedzy i doskonaleniem warsztatu, ale również (jeśli nie przede wszystkim) - mają na celu rozbudzanie i kształtowanie wrażliwości, tak potrzebnej (bo troszkę już przykurzonej i zapomnianej) w dzisiejszym świecie...


1 komentarz: